Recap of the 2004 Fair
The fair this year had mostly good weather with the heavy rain waiting until Saturday night and Sunday.
The fair opened Wednesday to full swine and sheep pens and many steers and other livestock coming in that evening.
The pigtail contest Wednesday afternoon saw more entries than usual with a wide variety of pigtails.
Later on Wednesday afternoon saw the celebration of the 60th Birthday of Smokey the Bear.  Smokey had been rescued as a cub after a forest fire.
That evening the 4-H Fashion Board and 4-H clothing project members did their annual fashion show to a full house.
After the awarding of various clothing and modeling awards Kylie Uhlorn was the sewing Machine and Carolyn Sonnen won the upright mixer.
Thursday and Friday there was judging of the livestock and those awards are in another story in this issue.
Friday evening was Royalty night with a show by the current royalty and the announcement of the 2005 royalty.
Carolyn Sonnen was queen with Amanda Cook as first princess and Sarah Forsmann as second princess.  There was a tie this year for the Miss Congeniality and they were Sarah Forsmann and Amanda Cook.  Amanda Cook also won a new award presented for poise and smile.
New this year was a slide show presented by the 2004 royalty of their year as representatives of Idaho County.
During the evening each of the three 2004 royalty presented Mrs. George with a long stemmed red rose bud in memory of her daughter, Sarah, who was a 4-H member and a candidate for the 2005 royalty.
Saturday, we saw a very small kiddie parade, one little girl dressed as a princess.  The main parade was extra long and began with a color guard and the high school band.  There were floats, 4-H members, horses, royalty on floats and horses and entries by some of the businesses.
The Fat Stock Sale totaled $122,451 for 182 animals.  Broken down the sale showed 34 steers for $48,786, 60 lambs for $27,493 and 88 hogs for $45,170.
The lamb of Sarah George sold for $650 to the parents of the 2004 royalty, Pat and Sheila Long, June and Rod Behler, and Jill and Shawn Seubert.  Gary and Betty Campbell added $50, which made $700 for the scholarship fund.  Donations may be made to Betty Campbell until September 30 when a CD will be purchased with $100 used each year for scholarships.
Exhibits in the open class and in the 4-H Food and Clothing was about average with 4-H special projects entries down.  Special Projects include environment, science, gardening and others.  The flower exhibits were up, maybe due to water this summer in Cottonwood.
Late Saturday afternoon the exhibits were taken home, the campers packed up and the fair grounds was ready for cleanup and a long rest.
Even with harvest going on it was felt that the fair had good crowds each day and evening.
Now to go home enjoy the ribbons won and get ready for next year.

Kayla Uhlenkott is top showman
Kayla Uhlenkott was named as the Round Robin Grand Champions Showman for the 2004 Idaho County Fair with Adeline Lustig as Reserve Champion.
To qualify for the Round Robin, Uhlenkott was Grand Champion Showman for Horses. Katy Fox was Reserve Champion for Horses.
Lustig was Grand Champion Showman for Dairy Heifers with Joe Lustig as Reserve Champion.
Tyson Stowers was Grand Champion Showman for Beef with Dustin Lustig as Reserve Champion.
Tara Stubbers was Grand Champion Showman for Sheep with Brooke Holthaus as Reserve.
Lindsey Crea was Grand Champion Showman for Market Swine with Jared McCulley as Reserve.
Ryder Johnson was Grand Champion Showman for Rabbits with Rebekah Enos as Reserve.
Kim Frei was Grand Champion Showman for Dogs with Maddie Edwards as Reserve while Alana Kubebeh had the Grand Champion Dog for Obedience with Tate Stowers and Jennifer Enneking as Reserve Champions.
In the Quality Awards Angela Crabtree had the Grand Champion Beef project while Dustin Lustig had the Reserve Champion.
For Beef Heifers Jeanna Schaaack had the Grand Champion and Shailyn Jungert had the Reserve.
In Dairy Heifers Adeline Lustig had the Grand Champion and Joe Lustig the Reserve.
For Market Lambs Derek Schaeffer had the Grand Champion and Rachel Kaschmitter the Reserve.
For Market Swine Cody Gehring had the Grand Champion and Dana Groom the Reserve.
For Purebred Rabbits Shawna Gortsema had the Grand Champion and Torin Dalgliesh the Reserve while in Cross Breeds Nichele Carpentier had the Grand Champion and Nicole Frei the Reserve.
In the Livestock Judging contest Ronald George was the top Beef Judge; Ann Wasem the top Swine Judge and Laura Workman the top Sheep Judge. Joe Church took the 1st place Rosette with NaTosha Schaeffer second and Jessica Munson third.
In the Rate of Gain Contest Rachel Wemhoff and Shane Wemhoff had the top beef steers with 4.87 lbs./day. Elena Hawkins and Sheyenne Stewart had the top market lambs at 1.00 lbs./day while Bob Ramont had the top market swine at 2.41 lbs./day.
Top Livestock Record Book Award went to Megan Deford for top junior; Camille Schumacher for Top Intermediate and Angela Crabtree for Top Senior.
Top Horse Record Book Award went to Camille Tosten.
Top Agricultural Demonstration awards went to Tate Stowers for top Junior and Julia Workman for top Interemediate.
Kamiah Woodland 4-H Club earned the 4-H Herdsmanship Award for top sportsmanship, courtesy, stall and pen cleanliness and decorations.
Dustin Lustig received a halter for the highest placing Black Angus Market Steer.
Jeanna Schaack received a belt buckly for the highest placing Black Angus Breeding Project.
Andrea Schumacher received the Outstanding Hereford Award for the top Hereford project.
Rebekah Enos received the Idaho County 4-H Ewe Project award.
Angela Crabtree received a belt buckle for having the Most Outstanding Beef Project.
Cody Gehring received the Most Outstanding Swine Project Award.
Rachel Kaschmitter received the Most Oustanding Sheep Project Award.
Kayla Holthaus was awarded the Top Over-All Agriculture Project and will have her name engraved on the Joe Enneking Senior Trophy which is kept in the trophy case at the Courthouse.
The Dave Klapprich Memorial Award went to Maria Johnston as the graduating senior who illustrates the goals of the 4-H program.

4-H Family and Consumer Science Awards
Following is a listing of the 4-H Family and Consumer Science Awards for the 2004 Idaho County Fair.
Constructed Clothing
Beginner Clothing (Ready, Set, Sew and Sew Some More)—Top, Margaret Yalbuw; runners-up, Erika Pepper and Alicia Lothspeich.
Intermediate Clothing (Seams Sew Easy and Sew What)—Top, Alicia Pepper, runners-up, Chelsea Long and Emily Hawkins.
Advanced Clothing (Sew Wow, Favorites, Expressions, Explorations)—Top-Briget Long, runners-up, Nicole Nida and Jenna Nida.
Making the Most of Me 
Top project ribbons—Setting the Stage, Kayla Evans; Phase I, Betty Clark; Phase II, Carolyn Sonnen; Phase III, Lindsey Crea.
Top Model Awards
Constructed Clothing—Beginner, Margaret Yalbuw; Intermediate, Chelsea Long; Advanced, Briget Long.
Making the Most of Me—Setting the Stage, Madeline Schwartz; Phase I, Maddie Edwards; Phase II, Kylie Uhlorn; Phase III, Alicia Pepper.
Top Project Ribbons—Beginning, Megan Johnston; Intermediate, Katrina Baune; Advanced, Kylie Uhlorn; Cake Decorating, Alicia Pepper.
Friends of 4-H Awards
Creative Sewing, Kylie Uhlorn, who received a sewing machine.
Advanced Foods, Carolyn Sonnen, who received an upright mixer.
Distinguished Service Award—For volunteer leadership, Judy Barger.
Specialty Project Awards
Top Leathercraft—Adeline Lustig
Top Woodworking—Kyle Holthaus
Top Projects
Communications and Expressive Arts—Tiffany Lytle, Ceramcis; Xan Knapton, Ceramics; Alex Richardson, Scrapbooking.
Environmental Education & Earth Sciences—Tyler Olson, Hiking/Backpacking; Eric Johnston, Hiking/Backpacking.
Science & Technology—Brent Uhlorn, Small Engines; Christy Puckett, Vet Science.
Citizenship & Civic Education—Carolyn Sonnen, Citizenship.
Top Secretary Book—Julie Workman, Lively Livestock 4-H Club.
Oustanding Leadership—Kylie Uhlorn.

Open Class awards
Following are the Open Class top award winners for the 2004 Idaho County Fair.
Needlework—Best of Show: Joan Hall, Grangeville; Award of Merit: Marty Horner, Cottonwood.
Handcrafted Gift Items—Best of Show: Levi Ewing, Grangeville; Award of Merit: Kathleen Vopat, Grangeville.
Adult Art—Best of Show: Lola Phar, Grangeville; Award of Merit: Debbie Fournier, Kooskia; Idaho Landscape Award: Mary Bakker, White Bird.
Crochet—Best of Show: Janet Hayes, Grangeville; Award of Merit: Elayne Murphy, Kooskia.
Food Preservation—Best of Show, Carol Sue Hauntz, Grangeville; Award of Merit, Debbie Forsmann, Kooskia.
Wine—Best of Show, Jack Gruell.
Baked Goods—Isabel Kaschmitter, Cottonwood; Award of Merit, Carol Sue Hauntz, Grangeville.
Flowers—Best of Show, Lois Arnzen, Cottonwood; Award of merit, Elayne Murphy, Kooskia.
Artistic Arrangement—Best of Show, Joyce Frazier, Kamiah; Award of Merit, Jean Carrol, Kooskia.
Field Crops—Best of Show, Nancy Lustig, Cottonwood.
Vegetables—Best of Show, Mick Forsman, Ferdinand.

Hillbillies are best of show at the parade
The Keuterville Livestock 4-H Club’s “Keuterville Hillbillies” entry was named Best of Show for the 2004 Idaho County Fair Parade.
In the royalty division the Lewis County Fair Royalty placed first with the Idaho County Fair Royalty second and the Central Idaho Rodeo Association third.
In the Equestrian division Cottonwood Riding Club took first placed with the RMS Lippyluver Luc Donkey second and the District III High School Rodeo Team third.
In the commercial division Cottonwood Credit Union was first with Keuterville Pub & Grub second and Wells Fargo Bank third.
In the organization/non-profit division the Color Guard took first with Camas Livestock 4-H Club second and Boy Scout Troop 638 third.
The parade organizers would like to thank all who participated this year. Thanks also go to Shelli Schumacher for helping with lineup, Joe Seubert for announcing and Gortsema Motors for use of their vehicles.

22 participate in Pigtail Contest
A total of 22 children participated in the Idaho County Fair Pigtail Contest held Wednesday, August 18.
In the 0-3 age group Samantha Riener, daughter of John and Sherry Riener and her niece, Brooklyn Riener, daughter of Wes and Jennifer Riener, tied for longest pigtail. Mattie Lustig, daughter of April Lustig was 2nd.
Delanie Lockett, daughter of Cassi Lockett had the shortest pigtail with Jessie Sonnen, daughter of Julie Sonnen having the second shortest. 
Noelle Uhlenkott, daughter of Heather Uhlenkott and Katie Lustig, daughter of April Lustig tied for widest pigtail.
In the 4-5 year old group Grace Vopat, daughter of Lonna Vopat, had the longest pigtail. Erika Uhlenkott, daughter of Mike Uhlenkott had the shortest pigtail and Faith Uhlenkott, daughter of Heather Uhlenkott had the widest pigtail.
In the 6-8 year old age group Cassandra Stanley, daughter of Chris Stanley had the longest pigtail with Anna Pauley, daughter of Carol Pauley second and Holly Uhlorn, daughter of Darrel and Mary Uhlorn third.
Leah Holthaus, daughter of Alica and Roger Holthaus had the shortest pigtail with Abigail Kenneck, daughter of Jenni Kenneck in second.
Kaleala Bass, daughter of Loree Bass had the widest pigtail while Marisa Lustig, daughter of April Lustig was second.
Most Unusual Pigtail awards went to “Mac & Cheese,” Mikayla Riener daughter of Sherry Riener and Elizabeth Orgish, daughter of Paul and Marcia Orgish for first place. Second place went to “3 heads are better than two,” Kayla Schumacher, daughter of Julie Schumacher, Rachael Frei, daughter of Rose Frei and Nicole Wemhoff, daughter of Annette Wemhoff.
A special award was given to Justin Lockett for his support of the girls.
Smokey the Bear had a 60th birthday celebration during the Fair. Grand Marshals for this year were Clark and Eleanor Hinkelman.
The Lewis County Fair Float was judged first among royalty entries. The PHS band provided music for the parade.
Kristi Kingma and her donkey cart. Wells Fargo Bank's entry featured a miniature horse.
The Boy and Cub Scouts had a parade float. The royalty candidates during a 'game show' prior to the naming of the 2005 Royalty.

Cottonwood, Idaho 83522



Classified Ads

503 King St.
P.O. Box 157
Cottonwood, ID 83522-0157
Fax 208-962-7131
Template Design by: