Track team competes at two meets
The Prairie Track team competed at two different meets last week, the Orofino Invitational on Tuesday, April 12 and the Pfeff Invitational at Lapwai on Saturday, April 16.
Orofino Invitational
Mykaela McWilliams won 3 different events at the Orofino Invitational. She won the 100 hurdles in 16.74, the 300 hurdles in 50.18 and also won the long jump at 161.Mykaela McWilliams went over 16 feet in the long jump to take first place at Orofino despite a tender ankle.
That helped Prairie to a second place finish among the 15 teams with 93 points, just 6 behind host Orofino.
Chaye Uptmor had a 2nd place finish in the 800 with a time of 2:37.83. She was also 5th in the 1600 at 6:16.22 and 7th in the 400 in 1:09.13.
Laney Uhlenkott was fourth in the 200 in 28.64 and also 4th in the 400 at 1:04.68.
Kristyna Krogh ws 4th in the 800 in 2:45.36 and 6th in the 1600 in 6:21.81.
Bailie Gehring was 5th in the discus at 784 and 20th in the shot put at 2111½.
Madison Ulmer was 6th in the discus at 753 and 13th in the shot at 238½ 
Emma Gehring was 14th in the shot at 238 and 16th in the discus at 6311.
Theresa Wemhoff was 9th in the 100 at 14.5.
Jordyn Higgins was 5th in the 800 in 2:46.46 and 10th in the long jump at 123.
Krista Hess was 18th in the 100 in 15.23 and 18th in the long jump at 113.
Maria Schmidt was 24th in the 100 in 15.96.
The top relay finish was turned in by the 4x200 team of Wemhoff, Higgins, Uhlenkott and McWilliams. They finished 2nd in 1:56.40.
The medley team of Schmidt, Hess, Wemhoff and Higgins placed third in 2:12.60.
There were two 4x100 teams. The team of Wemhoff, Uhlenkott, Krogh and Hess placed 3rd in 58.37. The throwers team of Schmidt, Ulmer, Bailie Gehring and Emma Gehring placed 11th in 1:07.21.
The top individual finishers for the boys team were Grant Gehring with a 7th place finish in the 3200 in 11:38.17 and Carson Schmidt with a 7th place finish in the shot put at 364½. Gehrin also placed 12th in the 1600 in 5:32.03 and 14th in the 300 hurdles in 52.20 while Schmidt also placed 11th in the discus at 995.
Isaiah Shears has joined the team and placed 10th in the 100 in 12.18 and 13th in the 200 in 26.65.
Sean Spencer placed 9th in the long jump at 176½ and 28th in the 400 in 1:21.0.
Lucas Wemhoff placed 10th in the triple jump at 341, 18th in the long jump at 161½ and 20th in the 100 in 12.56.
Kevin Tillinghast was 11th in the 3200 in 13:24.99 and 16th in the 1600 in 6:02.49.
Ray Zhang was 29th in the 100 in 13.03.
Drew Dinning was 29th in the 200 in 31.26.
Brandon Latimer was 26th in the 400 in 1:06.06 and 30the in the 200 in 31.54.
Raice Dalgliesh was 22nd in the 400 in 1:02.35.
Andrew Everson was 16th in the shot put at 345¾.
Tucker Hibbard was 29th in the discus at 5910 and 32nd in the shot at 262.
The medley relay team of Shears, Dalgliesh, Wemhoff and Spencer placed third in 4:02.60.
The 4x200 team of Dalgliesh, Dinning, Latimer and Zhang placed 13th in 1:52.78.
The 4x100 team of Dalgliesh, Gehring, Zhang and Dinning placed 14th in 53.18 and the throwers relay of Everson, Caleb McWilliams, Schmidt and Hibbard were 16th in 1:02.93
The boys team was tied for 13th with 10 points.
Pfeff Invitational
At the Pfeff Invitational at Lapwai the girls team placed 1st with 112 points. 
Winning events were Higgins in the 800 meters with a time of 2:45.29; McWilliams in the 100 hurdles in 18.50; Ulmer in the discus at 876 and the 4x100, 4x200 and 4x400 relay teams.
Higgins also placed third in the long jump at 126½.
Ulmer was also 4th in the shot put at 241.
The 4x100 relay team of Schmidt, Ulmer, Bailie Gehring and Emma Gehring won in 1:17.18.
The 4x200 team of Uhlenkott, Higgins, Uptmor and McWilliams won in 1:57.51.
The 4x400 team of Higgins, McWilliams, Krogh and Uhlenkott won in 4:37.62.
Uhlenkott also placed 2nd in the 400 in 1:04.31 and third in the 200 in 28.95.
Hess was 5th in the 200 in 31.71, 10th in the 100 in 15.16 and 10th in the long jump at 113.
Schmidt was 6th in the 400 in 1:14.58, 7th in the 200 in 32.73 and 13th in the 100 in 15.33.
Krogh was 8th in the 400 in 1:16.54 and 7th in the long jump at 116½.
Emma Gehring was 6th in the shot at 235½ and 10th in the discus at 655.
Bailie Gehring was 9th in the shot at 218 and 7th in the discus at 694.
The top finisher for the boys team that placed 4th out of 10 schools was Spencer with a 2nd in the 3200 at 11:46.43. He was also 4th in the 400 in 57.02 and 4th in the long jump at 164.
Shears placed 4th in the 200 at 25.97, 7th in the 100 at 12.33 and 7th in the discus at 1053.
Dalgliesh was 5th in the 200 in 26.14, 10th in the 100 at 12.69, 10th in the 400 in 1:01.11 and 7th in the long jump at 158½.
Gehring was 4th in the 3200 in 11:56.77 and 9th in the 300 hurdles in 54.19.
Everson was 4th in the discus at 1086 and 6th in the shot at 361.
Tillinghast was 7th in the 3200 in 13:03.07.
Schmidt was 9th in the shot at 355, 12th in the discus at 9611 and 17th in the 100 in 13.25.
Zhang was 7th in the 200 in 27.07, 15th in the 100 in 13.16 and 15th in the 400 in 1:05.83.
McWilliams was 16th in the 400 in 1:05.54 and 13th in the shot at 312½.
Dinning was 11th in the 200 in 28.94 and 29th in the discus at 609.
Latimer was 13th in the 200 in 31.38 and 18th in the 400 in 1:08.08.
Hibbard was 20th in the shot at 268 and 27th in the discus at 660.
The 4x100 relay team of Everson, Tillinghast, Schmidt and Hibbard placed 4th in 57.89.

Chaye Uptmor, left, Kristyna Krogh, middle, and Jordyn Higgins, far right, in the 800 at Orofino.

Madison Ulmer in the discus at Orofino.

Drew Dinning had some trouble getting the baton to Brandon Latimer in the 4x200 relay.

Jordyn Higgins takes the baton from Laney Uhlenkott in the 4x200.

Jordyn Higgins in the long jump at Orofino.

Grant Gehring reaches back to take the baton from Raice Dalgliesh int he 4x100 relay at Orofino.


PIRATES TRACK SCHEDULE FOR 2016
APRIL
22-Kamiah Meet, 4 p.m.
28-Lapwai JV Meet, 4 p.m.
30-White Pine League Meet, Kamiah, 10 a.m.
MAY
  5-Meet of Champions, Sweeney Track, Lewiston
13-14-Distict Meet, Kamiah
20-21-Middleton High School

PRAIRIE JUNIOR HIGH TRACK and FIELD 2016
*Field Events begin at 4:00 Running events begin at 4:30*
April 21 Thursday  Kamiah     @ Kamiah    4:00/4:30, reschedule of cancelled meet
April 26 Tuesday  Kamiah     @ Kamiah    4:00/4:30
May 3 Tuesday  Lapwai     @ Lapwai     4:00/4:30
May 7 Saturday  Kamiah MS Invitational  @ Kamiah     10:00 
May 10 Tuesday  Whitepine Championships  @ Lapwai     3:00

Cottonwood, Idaho 83522
 

Home

Classified Ads
 

COTTONWOOD
CHRONICLE
503 King St.
P.O. Box 157
Cottonwood, ID 83522-0157
editor@cottonwoodchronicle.com
or cotchron@qwestoffice.net
208-962-3851
Fax 208-962-7131
Template Design by: