Ross, Spencer and Heitman win Regional titles
Justin Ross in the 3200, Peter Spencer in the 1600 and Taylor Heitman in the girls discus all won Regional Titles at the Region I/II Track Meet at Lapwai Friday and Saturday, May 11-12.Peter Spencer, right, leads the 1600 at the halfway point while Justin Ross was running third. Ross passed the Troy runner in the final lap to finish 2nd while Spencer held on for first.
The girls 4x200 and 4x400 relay teams also won Regional Championships.
Ross won the 3200 in a time of 11:08.23 on Friday evening with Dylon Bruegeman also qualifying for state with a 4th place finish in 11:43.65.
Heitman won the discus competition on Friday with a personal best by about 6 feet of 981. Demetria Riener took third in the event at 8811 to also qualify for state.
Spencer held off Ross to win the 1600 on Saturday in a time of 4:58.09. Ross was second in 5:00.88 to also qualify for state. Bruegeman placed 8th in the event at 5:25.03.
The 4x200 team of Keely Schmidt, Claire Whitley, Shelby VonBargen and MaKayla Schaeffer took first with a time of 1:54.64, less than half a second ahead of second place Troy.
The same 4 girls made up the 4x400 team which won in 4:20.50, 2 seconds ahead of runner-up Nezperce which nosed out Troy at the finish. Schaeffer had just a slight lead over Troy anchor Stormy Bedard when she got the baton but pulled away for the win while Nezperce anchor Sarah Mosman reeled in Bedard over the final 100 meters.
Other state qualifiers for the girls included Brandi Gehring in the 100 hurdles who made it to State despite a 7th place finish in 18.30. She and the 5th and 6th place finishers apparently made it on qualifying time as there will be 3 heats of 100 hurdles at State.
Gehring also made it to state despite a 6th place finish in the high jump at 46. Again apparently by reaching the state qualifying mark as there are 22 high jump competitors instead of the usual 16.
Abi Chmelik made it to state in the pole vault with a personal best of 70 which was good enough for 5th at Regionals but was enough to get her to State in one of the bubble positions.
Brandi Gehring qualified for state in the high jump as she cleared 4'6.Schaeffer took second in the long jump at 156 and third in the triple jump at 324 to qualify for state in both events.
Riener was second in the shot put at 329½ to qualify for State.
Heidi Holubetz just missed in the shot put as she placed 5th with a mark of 303. That was 2 inches short of 4th place.
For the boys team Justin Schmidt finished 4th in the 200 meter dash in 23.63 and 2nd in the triple jump at 403 to qualify for state in both events. In the 400 meter dash he finished 7th in 53.95
Marcus Higgins also made it in the triple jump by taking 4th at 389½.
Josh Roeper was just short of qualifying for state in both the shot put and discus with a 5th place finish in both events. His shot put mark of 411 was 6 ½ inches short of 4th and his discus mark of 1203 was 11 short of 4th place.
Also finishing just short was the 4x200 relay team of Tyler Hankerson, Troy Lorentz, Higgins and Lucas Arnzen. Their time of 1:39.60 was good enough for 3rd but .45 seconds shy of 2nd.
Other girls regional results: 
Taylor Heitman was also 11th in the shot put at 2411¾.
Holubetz was also 13th in the discus at 7111.
Chmelik was also 8th in the 400 final at 1:13.10 and 6th in the 3200 at 14:56.52.
Kellie Heitman was 19th in the 100 prelims in 15.02, 10th in the 200 prelims in 30.37 and tied for 12th in the long jump at 126½
Natasha Gimmeson was 20th in the 100 prelims in 15.05, 18th in the 200 prelims in 31.92 and tied for 12th in the long jump at 126½.
Rachel Falzon was 25th in the 100 prelims in 15.4, 20th in the 200 prelims in 32.65 and 13th in the 100 hurdles prelims in 20.75.
Sydney Glimp was 9th in the 400 meter prelims, just missing the finals, in 1:12.28,  10th in the 800 in 3:00.81, 25th in the long jump a 103 and 12th in the triple jump at 2410½.
Beth Dinning was 25th in the discus at 610 and 34th in the shot put at 195.
Jessi Riener was 24th in the discus at 622.
The 4x100 team of Gehring, Schmidt, Whitley and VonBargen fell just short of qualifying for state by finishing third in 54.62, just over a second behind 2nd place.
The medley team of Gehring, Whitley, Schmidt and VonBargen placed 6th in 2:01.48.Justin Schmidt recovered from a knee injury in time to compete at District and took 2nd in the triple jump.
Other boys results:
Arnzen was 9th in the 100 prelims in 12.10.
Lorentz was 18th in the 100 prelims in 12.50 and 6th in the long jump at 1710½.
Roeper was also 25th in the 100 prelims in 12.97 and 24th in the 200 prelims in 27.33
Wise Kittithakorn was 29th in the 100 prelims in 13.19 and 18th in the 400 prelims in 1:01.43.
Austin Sonnen was 31st in the 100 prelims in 13.28, 34th in the 200 prelims in 29.06 and 26th in the 400 prelims in 1:05.01.
Torin Dalgliesh was 33rd in the 100 prelims in 13.42, 19th in the shot put at 327½ and 16th in the discus at 8811.
Cody Schumacher was 14th in the shot put at 343½ and 34th in the 100 prelims in 13.45.
Nathan McElroy was 36th in the 100 prelims in 13.51, 26th in the 200 prelims in 27.42 and 23rd in the 400 prelims in 1:03.61.
Dakota Wilson was 38th in the 100 prelims in 13.68 and 23rd in the 200 prelims in 27.32.
Garrett Schmidt was 13th in the shot put at 349½, 21st in the discus at 873, 40th in the 100 prelim sin 13.82 and 32nd in the 200 prelims in 28.97.
Mason Dalgliesh was 30th in the 200 prelims in 28.48, 22nd in the 400 prelims in 1:03.02 and 21st in the long jump at 1411.
Dally Ratclif was 16th in the 300 hurdles prelims in 55.67 and 17th in the triple jump at 296.
Hankerson was 7th in the triple jump at 3611½.
Westin Crenshaw was 33rd in the shot at 297 and 26th in the disucs at 806.
The 4x100 team of Hankerson, Lorentz, Higgins and Arnzen placed 6th in 47.78.
The 4x400 team of Hankerson, Wilson, Higgins and Arnzen was 4th in 3:54.53.
The medley team of Mason Dalgliesh, Torin Dalgliesh, Wilson and Ratcliff was 9th in the 4:28.05.
As a team the Prairie boys were 1st among 1A teams with 81 points while the girls were 3rd with 83.5 points.
State Track Meet set for Meridian
The State Track Meet is set up differently this year than in the past as each classification will hold their meet at a different site instead of all together at Bronco Stadium.
The 1-A meet will be held at Mountain View High School, 2000 Millenium Way, in Meridian Friday, May 18 and Saturday, May 19.
Field event finals start at 3 p.m. Friday with Abi Chmelik in the pole vault, MaKayla Schaeffer in the triple jump at Taylor Heitman and Demetria Riener in the discus competing at this time.
The Parade of Athletes will be at 5 p.m.
At 6 p.m. the medley relay finals will be held followed by the running events prelims with Brandi Gehring in the 100 hurdles and Justin Schmidt in the 200 competing for spots in the finals on Saturday.
The last event of the evening is the 3200 with Justin Ross and Dylon Bruegeman competing for Prairie.
On Saturday the rest of the field events finals start at 10 a.m. with Gehring in the high jump, Schaeffer in the long jump and Riener in the shot put on the girls side and Justin Schmidt and Marcus Higgins in the triple jump for the boys.
At 1 p.m. the running finals start with following order: 100/110 meter hurdles, 4x200 relay (Prairie girls are in this); 100 meter dash; 800 meter run, 4x100 relay, 400 meter dash. 20 minute break, 300 hurdles, 200 meter final, 1600 meter run with Ross and Peter Spencer and finally the 4x400 meter relay with the Prairie girls who are defending state champions in the event.
Admission is $5 per day general admission or $4 per day for senior citizens, students in grades 1-6 and students in grades 7-12 with an activity card.
MaKayla Schaeffer in the long jump where she took 2nd.
Troy Lorentz hands off to Marcus Higgins in the 4x200. Prairie finished 3rd, 1 spot shy of qualifying for State.
Claire Whitley hands off to Shelby VonBargen in the 4x200 relay which Prairie won.
2012 PHS TRACK SCHEDULE
May
18-1A State Meet, Mountain View HS, Meridian, 3 p.m.
19-1A State Meet, Mountain View HS, Meridian, 10 a.m.

Cottonwood, Idaho 83522
 

Home

Classified Ads
 

COTTONWOOD
CHRONICLE
503 King St.
P.O. Box 157
Cottonwood, ID 83522-0157
editor@cottonwoodchronicle.com
or cotchron@qwestoffice.net
208-962-3851
Fax 208-962-7131
Template Design by: